Maldivy sú skutočným ostrovným a podmorským rajom

10 PRIESTUPKOV KTORÝCH JE LEPŠIE SA VYVAROVAŤ NA MALDIVÁCH

10 PRAVIDIEL KTORÉ JE LEPŠIE DODRŽIAVAŤ

Aby ste dovolenku strávli bezstarostne, tak si radšej prečítajte naslednovné pravidlá

1. Vhodné oblečenie mimo pláže

Turisti by mali rešpektovať konzervatívnu kultúru Maldív a mimo pláže nosiť vhodné oblečenie. Odhaľujúce odevy, ako sú krátke šortky, tielka či bikiny, sú akceptovateľné len na pláži a v rezortoch. Pri návšteve miestnych ostrovov a dedín je potrebné zahaľovať ramená a kolená. Ženy by mali nosiť voľné šaty alebo sukne dlhé aspoň po lýtka. Muži by mali nosiť košele s krátkym rukávom a nohavice.

2. Zákaz konzumácie alkoholu a fajčenia na verejnosti

Na Maldivách je konzumácia alkoholu a fajčenie na verejnosti mimo rezortov zakázané. Turisti by mali piť alkoholické nápoje a fajčiť len v baroch a reštauráciách v rámci hotelových komplexov. Pitie alkoholu a fajčenie na plážach, v uliciach alebo na miestnych ostrovoch je nelegálne. Porušenie zákona môže viesť k vysokým pokutám a dokonca väzeniu. Ak si chcete vychutnať drink alebo si zapáliť, uistite sa, že ste v priestoroch rezortu na to určených.


3. Rešpektovanie súkromia pri fotografovaní

Pred fotografovaním miestnych obyvateľov, najmä žien v tradičnom moslimskom odeve, je slušné opýtať sa na povolenie. Mnohí domorodci nemajú radi, keď sú fotografovaní bez ich súhlasu, pretože to považujú za narušenie súkromia. Buďte k nim úctiví a rešpektujte ich želania. Pokiaľ vám dovolia urobiť si snímku, poďakujte im za ich láskavosť. Najlepšie je fotiť zďaleka a vyhnúť sa záberom tváre, ak nemáte výslovné povolenie.

4. Udržiavanie čistoty pláží a mora

Udržujte pláže a more čisté tým, že nebudete vyhadzovať odpadky voľne do prírody. Odpad, ako sú plastové fľaše, obaly či zvyšky jedla, môže vážne uškodiť krehkému morskému ekosystému a životu v ňom. Vždy použite odpadkové koše alebo si odpad vezmite so sebou a vyhoďte ho na určených miestach. Ak uvidíte smeti na pláži, buďte ohľaduplní a pozbierajte ich. Týmto jednoduchým činom prispejete k zachovaniu prirodzenej krásy Maldív.

5. Ochrana koralových útesov

Koralové útesy sú krehké ekosystémy, ktoré ľahko poškodia dotyky, údery plutvami či kontakt s telom potápačov. Pri šnorchlovaní alebo potápaní buďte opatrní a udržujte bezpečnú vzdialenosť od koralov, aby ste ich nepoškodili. Nestúpajte na koraly ani si na ne nesadajte, keďže ich to môže zlomiť alebo dokonca zabiť. Nedotýkajte sa morskej fauny a flóry, iba ju pozorujte. Používajte ekologicky šetrné opaľovacie krémy, aby ste minimalizovali znečistenie vody chemikáliami.

6. Nerušenie miestnej fauny

Pri pozorovaní miestnej fauny, ako sú delfíny, žraloky a korytnačky, udržujte odstup. Aj keď pozorovanie týchto nádherných morských živočíchov môže byť vzrušujúce, je dôležité nerušiť ich prirodzené správanie. Nepribližujte sa k nim príliš blízko a nerobte prudké pohyby, ktoré by ich mohli vystrašiť. Nikdy ich nekŕmte, pretože to môže narušiť ich stravovacie návyky a ohroziť ich zdravie. Rešpektujte ich prirodzený habitat a kochajte sa pohľadom na ne z bezpečnej vzdialenosti, ideálne pomocou ďalekohľadu alebo fotoaparátu s priblížením.

7. Vhodné oblečenie na miestnych ostrovoch

Mimo pláže a hotelových rezortov sa vhodne obliekajte, najmä ak idete na prehliadku dediny alebo na miestne ostrovy. Plavky a príliš odhaľujúce oblečenie mimo určených turistických zón sú považované za neslušné a neúctivé k miestnej moslimskej kultúre. Ženy by si mali zakryť ramená, dekolt a nohy aspoň po kolená voľným oblečením. Muži by mali nosiť košele a dlhé nohavice. Rešpektovanie miestnych zvykov a noriem obliekania je prejavom úcty k hostiteľskej krajine.


8. Nekradnutie prírodných suvenírov

Nenechávajte si mušle, hviezdice či iné morské živočíchy ako suveníry. Odber týchto prírodných pokladov z ich prostredia môže narušiť krehkú rovnováhu morského ekosystému. Mnoho mušlí slúži ako úkryt pre malé morské tvory a koraly. Hviezdice a lastúrniky zas hrajú kľúčovú úlohu v potravných reťazcoch.


9. Rešpektovanie majetku rezortov a miestnych

Nekradnite a nepoškodzujte majetok hotelových komplexov ani miestnych obyvateľov. Pamiatky a ornamenty v rezortoch slúžia na dotvorenie autentickej atmosféry a ich odcudzenie je trestné. Rešpektujte tiež súkromný majetok domorodcov a nevstupujte na pozemky bez povolenia. Ak si chcete odniesť suvenír z Maldív, navštívte autorizované obchody so suvenírmi namiesto toho, aby ste si nelegálne privlastnili predmety.

10. Udržiavanie pokojnej atmosféry

Nerušte pokojnú a uvoľnenú atmosféru Maldív hlasným či nevhodným správaním. Vyhnite sa nadmernému hluku, pustenému rádiu či hudbe, najmä v noci a počas náboženských sviatkov. Rešpektujte ticho a súkromie ostatných turistov i domácich. Mnohí prichádzajú na Maldivy za oddychom a relaxom, preto buďte ohľaduplní. Ak chcete oslavovať alebo počúvať hudbu nahlas, opýtajte sa personálu, kde je to vhodné a aké sú časové obmedzenia.

TOP PONUKA

7 dní all inclusive v 4* hoteli s odletom z Viedne

xNeviete nájsť čo hľadáte?
Vypracujeme Vám ponuku.