GEOGRAFIA

Maldivy tvoria reťaz (názov „Maldivy“ znamená „reťazec ostrovov“) z 19 ostrovných skupín v Indickom oceáne, juhozápadne od Indie a Srí Lanky. Rozprestierajú sa severojužným smerom v dĺžke 823 km v blízkosti 73˚ východnej dĺžky, zhruba medzi rovníkom a ôsmym stupňom severnej šírky. Ostrovy sú rozložené na 26 atoloch s koralovými útesmi. Ležia ako Lakadivy, na maldivskom chrbte. Na tento sa pozeráme ako na vyklopenú a vpadnutú okrajovú kryhu Indickej pevniny. Maldivy nie sú, napr. ako Havaj, sopečného pôvodu. Celkovo je z 1.196 ostrovov obývaných len 220. Ostrovy ležia všetky okolo 1 meter nad hladinou mora, čo ich robí obzvlášť citlivými na stále stúpajúcu hladinu mora. Najvyšší bod je 2,4 m na ostrove Villingli na atole Addu.

Neďaleké útesy poskytujú iba jedinú ochranu pred niekedy prudkými monzúnovými búrkami. Ostrovy sú porastené palmami a chlebovníkmi a obklopené piesočnatými plážmi a čistými lagúnami.

Maldivy možno rozdeliť na ostrovy pre domácich obyvateľov (local islands) a ostrovy pre turistov (napr. Kuramathi, Bandos, Vabbinfaru alebo Meerufenfushi). Maledivčania majú povolený pobyt na turistických ostrovoch len ako personál. Turisti majú zase obmedzený prístup na ostrovy pre domácich obyvateľov; spravidla je to možné len v rámci prehliadky so sprievodcom (Island-Hopping). Okrem toho môžete požiadať o udelenie štátneho súhlasu na návštevu ostrovov. Takéto povolenia sa udeľujú len zriedka a len za prísnych podmienok.

Tretina maldivskej popuácie žije na hlavnom ostrove Malé, ktorý je tiež jediným skutočným mestom Maldív. Malé je jedným z najhustejšie obývaných miest na svete. Na práve iba 5,7 km štvorcových sa tiesni jedna výšková budova vedľa druhej, aby pojali viac než 103.000 ľudí. Z tohto dôvodu sa začalo roku 1997 s plánom vytvorenia nového ostrova vo vzdialenosti ca 3 km od Malé na bývanie a prácu. Ostrov Hulhumalé má byť po ukončení 1. fázy obývaný okolo 60.000 ľuďmi.

ATOLY MALDÍV: Maldivy pozostávajú z celkom 26 atolov, rozdelených na 20 správnych atolov. Hlavné mesto Malé (s rovnako pomenovaným ostrovom), hoci je geograficky časťou atola Severné Malé nepatrí k žiadnemu správnemu atolu, a je spravovaný priamo vládou. Správne jednotky nazvané atol (atolhu) majú okrem svojho vlastného mena ešte písmeno v Thana ako kód niekedy doplnený Alifu (އ) pre „severný“ (uthuruburi) alebo Dhaalu (ދ) pre „južný“ (dhekunuburi). Vzhľadom na neobvyklý názov písmena zamieňaju si turisti toto kódové označenie často s vlastným menom.

Správne atoly sú zhrnuté do siedmich provincií:

Uthuru Boduthiladhunmathi

Uthuru Boduthiladhunmathi

Dhekunu Boduthiladhunmathi

Component name

Uthuru Medhu-Raajje

Uthuru Medhu-Raajje

Medhu-Raajje

Medhu-Raajje

Dhekunu Medhu-Raajje

Dhekunu Medhu-Raajje

Huvadhu (alebo Uthuru Suvadinmathi)

Huvadhu (alebo Uthuru Suvadinmathi)

Addumulakatholhu (alebo Dhekunu Suvadinmathi

Addumulakatholhu (alebo Dhekunu Suvadinmathi

Najlepšie hotely

Najviac hodnotené a populárne hotely na Maldivách

{ "cmd":null, "layout":"180704" }