Ekonomika

Základným zdrojom príjmov je turistika a rybolov. Krajinu ročne navštívi viac ako 958 tis. turistov. Turistický ruch sa podieľa 27,7 % na tvorbe HDP a prináša do ekonomiky viac ako 60% devízových prostriedkov. Obyvateľstvo sa živí predovšetkým rybolovom a taktiež poľnohospodárstvom, ktoré je však slabo rozvinuté. Priemysel je slabo rozvinutý (predovšetkým stavba lodí) a predstavuje len 19,3 % podiel na tvorbe HDP. HDP v r. 2013 3,7% nepatrne narástlo v porovnaní s rokom 2012 3,4%, ale stále nedosiahlo hodnotu z roku 2011 (7 %),čo spôsobil predovšetkým pokles návštevnosti turistov, z dôvodu politickej nestability a taktiež spomalením globálnej ekonomiky.

Krajina je veľmi závislá na zahraničnej pracovnej sile a zahraničných investíciách. Takmer 20 % vyprodukovaného HDP však v dôsledku zahraničnej pracovnej sily z krajiny odíde. Medzi hlavné negatíva ekonomiky patria vysoké vládne výdavky, neefektivita štátneho sektora, korupcia, vysoká nezamestnanosť a v neposlednom rade vysoká spotreba drog.

HLAVNÉ ODVETVIA HOSPODÁRSTVA: Maldivy majú pomerne úzku ekonomickú bázu, ktorá je postavená na dvoch pilieroch – turistika a rybolov. Krajina sa v nasledujúcom období postupne transformuje z prevažne agrárneho hospodárstva orientovaného na zabezpečenie potravinami na krajinu s moderným obchodným hospodárstvom s expandujúcimi regionálnymi vzťahmi. Jednou zo základných výziev maldivskej ekonomiky je jej diverzifikácia. Príjmy štátneho rozpočtu sú zo 70 % pokrývané turistickým ruchom, zvyšok tvorí rybárstvo. Sektor spracovateľského priemyslu je veľmi malý, limitovaný nedostatkom miestnych pracovníkov. Tradičné priemyselné odvetvia sú stavba lodí, spracovanie kokosového vlákna a textilná výroba. Sektor stavebníctva je pre krajinu veľmi dôležitý. V roku 2011 boli zrealizované tri obrovské projekty – vybudovanie nového terminálu pre nízko nákladové letecké spoločnosti v Sepangu, výstavba vodovodu Pahang – Selangor a rozšírenie cestnej siete. Kľúčovú úlohu v poľnohospodárstve zohráva rybolov. Krajina disponuje množstvom vodných živočíchov. Najviac lovenými rybami sú tuniaky, slede, barakudy, ale aj delfíny. Geografický a geologický charakter krajiny, ktorá je zložená z veľkého množstva atolov, stavia poľnohospodárstvo do úlohy bezvýznamného ekonomického činiteľa. V malej miere sa tu vyskytuje kukurica, banány, ananás, chlebovník, papája, mango a cibuľa. Takmer všetky ostatné potraviny sa do krajiny dovážajú. Jedinými vývozným poľnohospodárskym artiklom je kokos. Čisté pláže, koralové ostrovy, priezračne modré more a priaznivé počasie lákajú do krajiny okolo milióna turistov ročne. Cestovný ruch a s ním spojené služby sú najväčším prispievateľom do štátneho rozpočtu.

Poľnohospodárstvo: 7,5 %

Poľnohospodárstvo: 7,5 %

Služby: 65,4 %

Služby: 65,4 %

Priemysel: 27,1 %

Priemysel: 27,1 %

Pod hranicou chudoby: 18 %

Pod hranicou chudoby: 18 %

ŠTÁTNE PODNIKY: Početné podniky, hlavne podniky služieb alebo kľúčový priemysel sú vo vlastníctve Maldivskej vlády. To znamená, že dodávateľ State Electric Company Limited alebo Maléske vody a kanalizácie, rovnako ako Maldivská spoločnosť priemyselného rybolovu sú v štátnom vlastníctve. Práve z dôvodu vysokého počtu štátnych podnikov, ktorých manažment sa často v rámci týchto podnikov a aj vplyvom politiky mení, sú otvorené dvere protekcii a korupcii.

CESTOVNÝ RUCH: Od príchodu prvej európskej turistickej skupiny na Maldivy rástol sektor cestovného ruchu rýchle a plynule. Počas niekoľko málo rokov predstavovali príjmy z cestovného ruchu najväčšiu časť hrubého domáceho produktu. Dnes ponúka cestovný ruch 22.000 pracovných miest a prispieva viac než 30 percentami do hrubého domáceho produktu. Väčšina hotelov sú tzv. rezorty, ktoré ležia často na súkromných ostrovoch a čiastočne patria k najlepším svetovým hotelom.

POĽNOHOSPODÁRSTVO: Hlavné plodiny poľnohospodárskeho sektora sú proso, maniok a sladké zemiaky. Kokosové orechy sa zbierajú na výrobu potravín a kopry. Rybolov, obzvlášť tuniakov a bonito, je tradičnou oporou ostrovného hospodárstva. K životne dôležitým importom, predovšetkým z Indie patria potraviny (ryža), stavebné a priemyselné výrobky a palivá pre výrobu energie. Mnohé obchodné tovary, potrebné pre podniky cestovného ruchu, prichádzajú letecky z Južnej Afriky a USA, pretože bližšie ležiaci výrobcovia potravín na Srí Lanke údajne nemôžu dodávať výrobky stálej kvality.

TRH PRÁCE: Mnohé úradnícke miesta, od hotelových manažerov a architektov až po welness opatrovateľov sú obsadené, vzhľadom na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, cudzincami. Barmani na turistických ostrovoch prichádzajú väčšinou z iných ázijských štátov ako India, Srí Lanka a Bangladéš. U maldivského obyvateľstva, komplet vládne veľká nezamestnanosť, pretože zahraničné sily sú ďaleko lacnejšie (v júli 2008 zarábal bangladéšan asi 80 US dolárov na mesiac, pre maldívčana by bola potrebná trojnásobná mzda). Počet zahraničných robotníkov sa odhaduje na 100.000 (asi 40% obyvateľstva), z toho je väčšina illegálnych. Deportácie sú vzhľadom na veľký počet a korupciu na úradoch takmer nemožné.

INFRAŠTRUKTÚRA: Len v hlavnom meste Malé, na atole Addu a na ostrove Fuvamullah sú cesty a autá. Ulice v Malé sú upchaté autami a motocyklami, hoci najväčší rozmer mesta je iba jeden kilometer. Doprava medzi atolmi sa realizuje člnmi a stále viac lietadlami. Na Maldivách sa jazdí po ľavej strane. Sú tu dva medzinárodné letiská, a síce Malé International Airport na ostrove Hulhulé v blízkosti hlavného mesta Malé a Gan International Airport na ostrove Gan v atole Addu. Sú tu aj viaceré regionálne letiská, a síce na Hanimaadhoo, Kaadedhdhoo a Kadhdhoo. Najdlhšia cesta, ktorá je asfaltovaná a prejazdná pre automobily vedie z Hithadhoo do Gan v atole Addu. Dá sa prejsť cez tri ostrovy spojené hrádzami.

HLAVY ŠTÁTU: 1903-1933 Sultán Mohammed Shamsudeen III. 1879-1935 / 1933-1944 Sultán Hassan II Nooraddeen 1887-1967 / 1944-1952 Bezvládie / 1953 Prezident Mohammed Amin Didi 1910-1954 / 1953-1954 Úradujúci prezident Mohammed Ibrahim Didi neznáme / 1954-1968 Sultán Mohammed Farid Didi 1901-1969 / 1968-1978 Prezident Ibrahim Nasir 1926-2008 / 1978-2008 Prezident Maumoon Abdul Gayoom * 1937 / od roku 2008 Prezident Mohamed Nasheed * 1967 /

Najpopulárnejšie

Hotely navštevované najvyšším počtom spokojných hostí

{ "cmd":null, "layout":"180704" }