9 dôvodov prečo treba navštíviť Maldivy

Prečo sa toľko hostí vracia na Maldivy

Priznávame: Existujú dovolenkové destinácie, ktoré ponúkajú viac kultúry, pamätihodností a variácií ako tráviť čas. Avšak, kto letí na Maldivy, robí to hlavne presne preto, lebo okrem jedného malého ostrova s veľa pieskom a ešte viac vodou existuje sotva niečo, čo by mohlo rušiť oddych. V ďalšom uvedieme – celkom subjektívne – dôvody pre dovolenku na Maldivách:

1.

Pretože už príchod je zážitok

Až po medzinárodné letisko v Malé je ešte všetko tak, ako to poznáme z diaľkového letu. Priame lety na Maldivy z Viedne premávajú počas vysokej sezóny od novembra do apríla. Priamy let trvá približne 10 hodín. Z medzipristátím okolo 15 hodín. Letisko na ktorom pristanete v Malé je bežné menšie medzinárodné letisko. Ak sa ale budete presúvať na svoj ostrov tak zažijete dobrodružstvo. 18 miestne hydroplány odlietavajú z drevených pontónov a lietadlo má niekoľko zastávok. Je ale rozprávkové vidieť Maldivy z okna hydroplánu. Pristávacou dráhou je prirodzene more, "letiskové terminály" tvorí železný pontón s drevenou palubou. Pilot vyloží batožinu a náhle stojíte uprostred mora na kývajúcom sa drevenom ostrove. "Vítajte na atole" je napísané na drevenom štíte. Nadmorská výška: 0 metrov. Obyvateľstvo: šťastné. Lepšie predpoklady na dovolenku vlastne neexistujú. Kto trpí bolesťami chrbta bude trpieť, nie však dlho. Toto platí prinajmenšom, keď je veterno a vlny bičujú Indický oceán. Posádke to samozrejme nevadí, plnou rýchlosťou sa ženie po vode. Opäť a opäť naráža čln na vlny. Pre prípad, že niekto dostane morskú chorobu, sú pripravené papierové sáčky.

2.

Pretože môžete šnorchlovať s mantami

Až do deväť metrov rozpätia dosahujú manty. Pre šnorchlerov sú úplne bezpečne. Maldivy sú rajom pre potápačom a šnorchlerov, to je široko-ďaleko známe. Celkom zvláštny zážitok však umožňuje hotel "Four Seasons Landaa Giraavaru" na atole Baa. "Manta na zavolanie" je uvedené v ponuke. Akonáhle tím biológov objaví mantu, alarmujú sa hoteloví hostia špeciálnym telefónom, ktorý so sebou nosia v plastovom vrecúšku. Potom sa ide na člne von k miestu, kde biológovia uzreli zvieratá. Všetky oči sa nasmerujú na vodu. Budeme mať šťastie alebo už manty odplávali? Za pár minút príde vodič loďky: Mali sme smolu. Druhý pokus na inom mieste. Tentokrát skočí sprievodca do vody, krátko nato znak: "Áno, ja som jednu videl". Na palube člnu je horúčkovitý zhon: všetci si naťahujú plutvy a naťahujú masky a šnorchle. Sotva je skupina vo vode, vynorí sa manta. Okolo dva metre pod plávajúcimi vznáša sa majestátne cez vodu. Zrejme nemá žiaden strach pred viac ako dvoma tuctami plutiev, osmeľuje sa stále bližšie k nim. Vynoria sa ďalšie manty, nakoniec ich je päť alebo šesť. 45 minút je skupina vo vode, sotva niekomu sa chce ísť späť do člna. Iba slnko, ktoré stále silnejšie páli na chrbte, súri konečne k plavbe späť.

3.

Pretože dostanete hodinu darom

Obvykle je časový rozdiel medzi Slovenskom a Maldivami v lete tri hodiny. Avšak tak presne to na Maldivách nikto neberie: jednotlivé rezorty sa môžu slobodne rozhodnúť, či by mali využívať iný čas hodín. Mnohé to aj využívajú. Napríklad "Four Seasons" nastavila hodiny o jednu hodinu dozadu. "Normálne svitá o šiestej hodine ráno a o 18. hodine nastáva tma", vysvetľuje riaditeľ hotela Frank Wesselhoefft. "O šiestej hodine sa však takmer nikto nezobudí a 18 hodín je relatívne skoro." Aj v "Anantara Dhigu" bol zavedený časový rozdiel o jednu hodinu skôr ako v Malé. Avšak toto bolo opäť zrušené, keď majiteľ hotela jedného dňa vzhľadom na rozdielny čas zmeškal svoj let v Malé.

4.

Pretože dokonca aj dážď poteší

Neobvyklý príchod: Na letisku v Malé stoja v daždi hydroplány pripravené pre dovolenkárov. Obvykle trvá obdobie dažďov na Maldivách od mája do konca septembra, ale aj v októbri môže občas pršať. Avšak to nemá skoro žiaden vplyv. Je extrémne uvoľňujúce sedieť pod strechou na verande pred svojou vilou a počúvať ako na strechu padá dážď. Vonku sa dá sedieť však vždy, teplo je predsa v každom ročnom období. Negatívny vedľajší efekt: vlhkosť vzduchu je extrémne vysoká. Kuriózne na okraj: v noci sa vždy zapotia okná vo vile zvonku, pretože vnútorné priestory sú klimatizované a podľa toho sú značne chladnejšie.

5.

Pretože človek v pohode obehne celý ostrov

Jedenkrát okolo celého ostrova: Prechádzka okolo celého rezortu «Anantara Dighu» netrvá ani polhodinu. To nie je príliš namáhavé a netrvá obzvlášť dlho. Ale napriek tomu neexistuje sotva niečo krajšie, ako raz ísť okolo celého ostrova na prechádzku. Väčšinou začneme priamo pred domovými dverami, zriedka ďalej ako desať metrov od pláže. Topánky si pre istotu vezmite, pretože piesok môže páliť.

6.

Pretože západ slnka je krajší než na poštových pohľadniciach

Západy slnka na Maldivách, sú jednoducho neskutočné. Znie to síce gýčovo, ale budete sa cítiť ako v rozprávke alebo vo sne. Pretože Maldivy ležia v blízkosti rovníka, zapadá slnko väčšinou okolo 18 hodiny a pričaruje k tomu celú farebnú paletu červených a oranžových tónov na nebi. K tomu sedieť v mori, ľahký šum vĺn, čo potrebujeme viac? Pohár dobrého vínka alebo proseka? Alebo hojdaciu sieť uprostred mora?

7

Pretože tu je čistý luxus

Čistý luxus: obrovské vily a samozrejme bazén priamo pred domovými dverami - toto ponúka «Four Seasons Landaa Giraavaru». Medzičasom sú na Maldivách síce aj jednoduché ubytovne a trojhviezdičkové hotely, ale krajina je a zostane predovšetkým luxusná destinácia. Jedna noc stojí niekedy aj 1.800 €. Za to dostanete štýlovú plážovú vilu s bazénom a otvorenou kúpeľňou, ktorá je dvakrát tak veľká ako v mnohých iných hoteloch celá izba. A samozrejme sa hosťovi odčíta z pier každé želanie. Krátke stlačenie gombíka a už stojí pred dverami Golfcaddy, ktorý zavezie hosťa do hotela. Na vani leží prirodzene špeciálny zošit, ktorého strany sú vodotesné, výbava pre šnorchlerov je tak či tak v cene, aj pri najkratšej ceste loďou sa podávajú ľadové osviežujúce uteráky a nápoje.

8

Pretože je tu veľmi dobrá wellness ponuka

Čisté uvoľnenie: Wellness je zapísaný v rezortoch Maldív veľkými písmenami. Deň plného uvoľnenia môže vyzerať nasledovne: 8.00 hod.: joga-cvičenie priamo v pavilóne u mora. 11.00 hod.: rozhovor s lekárom Ayurvedy, ktorý sa pokúša zistiť, ktoré energie v človeku väzia a potom napr. vyberie na mieru olejovú masáž. 14.00 hod.: poldruha hodiny sa nechať premiesiť s individuálne namiešaným masážnym olejom, k tomu z hudobného jedálnička vyhľadaná muzika v pozadí. 16.00 hod.: meditácia na pláži. Sotva existuje hlbšie uvoľnenie. A máte na neho čas, pretože nemáte kam utiecť. :)

9

Pretože rodiny s deťmi sa môžu skutočne uvoľniť

Malé surfovacie hviezdy: aj deti si prídu na Maldivách na svoje. Samozrejme trvá let do Malé dlhšie. Avšak Maldivy sú aj pre deti zážitkom – aj keď ich menej zaujímajú pitoreskné západy slnka alebo wellnes liečba. Ale kde inde môžu tie malé tak jednoducho a bezpečne šnorchlovať? Len pár krokov do vody, a už je človek uprostred kŕdľa rýb. Na pozeranie rýb tu nemusíte do akvária alebo do kina na film"Nájdite Nema". Na viacerých ostrovoch existujú medzičasom tiež detské kluby, niektoré ostrovy majú aj svojho lekára.

Najpopulárnejšie hotely

S viac ako 80 % odporúčaní

{ "cmd":null, "layout":"180704" }