10 top aktivít a športov na Maldivách

Prečo sa na Maldivách určite nebudete nudiť!

Ako sa vaše lietadlo približuje k Maldivám, uvidíte jeho 26 atolov v Indickom oceáne. V týchto atoloch je 1200 najkrajších ostrovov. Len asi 200 je obývaných a asi 100 je pridelených rezortom. Predstavte si sami seba na jednom z týchto rajských ostrovov s osobným lokajom, ktorý vám bude servírovať krásne prezentované jedlá v pokoji vašej vlastnej vily. Pramene vo vašej mysli sa začínajú uvoľňovať a telo sa úplne upokojuje. Ako si vychutnávate tento úžasný pokrm, môžete pozorovať dúhu rýb vo vode, takže len diamanty svetla na povrchu poukazujú na jej prítomnosť. Tvoje oči, tvoj duch a tvoje telo sú všetky nasýtené a tvoje vnútro si povzdychne. Áno, toto je ostrov, kde pôžitkárstvo v konečnom dôsledku nie je len pre bohatých a slávnych!

Je bežné viesť si zoznam aktivít s výberom Musíš urobiť. Nie je to tak v prípade Maldív, kde návštevníci nemusia robiť nič viac, než sa zabávať, čo sa dá ľahko dosiahnuť pár krokmi zo svojej vily do hojdacej siete na pláži. Potápanie na Maldivách má však málo paralel kdekoľvek na svete, a to platí pre väčšinu morských aktivít. Nie je to žiaden zázrak, že Maldivy sú často prvou voľbou pre novomanželov na svadobnej ceste. Podobne je ťažké napísať úvod ako je tento, bez toho, aby sme sa uchýlili k slovu "raj".

1.

Pláže

Na Maldivách nemusíte cestovať veľmi ďaleko, aby ste narazili na tú pláž, ktorú ste videli v brožúre, kalendári alebo na pohľadnici. Potom si uvedomíte, že to nebolo reklamná fotografia. A potom prišli všetky klišé – krištáľovo čistá azúrová voda, práškový biely piesok, jeden krok od neba – náhle s extra rezonanciou. Je tu zriedkavý odpad ktorý by narušil idylu, a ryby plávajú až k okraju pláže. Návštevníkom by mohlo byť odpustené strávenie celej dovolenky na pláži, hoci účinky tropického slnka na ľudskú pokožku sú dobre zdokumentované. Používajte opaľovací krém a zdravý ľudský rozum.

2.

Šnorchlovanie

Väčšina rezortov tu má svoje vlastné útesy (house riff), čo znamená, že môžete jednoducho vyplávať z vašej vlastnej vily, nechať sa unášať na hladine a podľa chuti sa ponárať. Niektoré rezorty vás tiež zavedú vlastnou loďou aj na niektoré z najlepších miest na šnorchlovanie v okolí. Nezáleží na tom kam pôjdete, rozmanitosť rýb, koralov a iných lastúrnikov je bez porovnania a voda je taká čistá, že si myslíte, že ju môžete dýchať. Keďže väčšina Maldivčanov je iba tuniaky, ryby z útesov sa necítia byť vystavené výzvam ľudí a často vás obklopia v hýriacich farbách. Korytnačky sú chránené a stovky ich prežijú. Často uvidíte stovky malých žralokov v blízkosti niektorých pláží, ale nebojte sa; vy nie ste kvalifikovaní ako večera, takže nemajú žiaden záujem. Dvojmetrové pracháče sú obyčajne tak sýte z ľahko dosiahnuteľných útesových rýb, že o niečo z vašich proporcií nie je záujem. Sýty žralok je sen plavcov a títo chlapci sú vždy sýti. Sú tu aj obrovské manty a v Huvafen Fushi ich môžete kŕmiť každý večer. Rezort má rezidentného biológa, ktorý vám rád rozšíri vedomosti o oceánskom živote. Tiež sú tu veľrybie žraloky, ku ktorým môžete blízko plávať a tešiť sa z nich. Akokoľvek sa rozhodnete, šnorchlovanie na Maldivách je nutnosťou, dokonca aj keď si nasadíte len masku a ležíte vo vode. Ryby prídu k vám.

3.

Potápanie

Tisíce potápačov prúdia sem každý rok, a to vďaka vynikajúcej viditeľnosti pod hladinou, nádherným koralom a širokému spektru morských bytostí, ktoré neprekonávajú ani najlepšie akvária na svete. Potápačské miesta sú pre začiatočníkov rovnako príťažlivé, ako pre skúsených veteránov a dokonca šnorchleri so záhradami s korálmi si môžu vychutnať nádherné výhľady len pár metrov od pláže. Väčšina rezortov má kvalifikovaných potápačov, ktorí vás môžu trénovať a certifikovať. Voda je krásne teplá aj v hĺbke 30 metrov, a jaskyne a koralové steny sú veľkolepé. Napoleóny a ďalší veľkí pracháči sa pohybujú s veľkou dôstojnosťou a sledujú vás s fascináciou, ktorá sa vás pýta, kto je tu skutočne vystavený! Nespočetné množstvo rýb a morských živočíchov a rastlín vás nadchnú farebnosťou.

VODNÉ SAFARI: Ak ste naozaj angažovaný potápač a už máte potápačský preukaz, môžete si urobiť vodné safari. Rezervujte si loď na internete a oni vás vyzdvihnú na letisku. Budete sa túlať z jedného miesta na druhé, absolvujete dva ponory denne a užívate si rozprávkovú krajinu pod a nad vodou. K týmto safari patrí kuchár s trochu obmedzeným menu, ale skutočným talentom. Toto si tiež môžete rezervovať aj ako súčasť dovolenkového balíka. Four Seasons má napríklad vlastnú safari loď.

4.

Vodné športy

Takmer všetky maldivské strediská poskytujú možnosti vodných športov. Stojí však zato sa predtým informovať, ak sa venujete niečomu zvláštnemu. Kajaky, člny a windsurfing sú samozrejmosťou. Vodné lyžovanie, kiteboarding a banánové lode sú stále obľúbenejšie, a exotickejšie (keď aj menej šetrné k životnému prostrediu) vodné druhy športov ako napríklad vodné skútre číhajú na vás. Základné vybavenie je zvyčajne bez poplatkov za prenájom - ale očakávajte, že poriadne zaplatíte za všetko, čo spotrebuje palivo. Chráňte sa pred ultrafialovými lúčmi pretože tieto sa odrážajú od vody na nechránenú pokožku, možno bez povšimnutia, až kým nie je príliš neskoro.

5.

Surfovanie na Maldivách

Ak navštívite Maldivy od apríla do novembra, musíte bezpodmienečne skúsiť surfovanie! Aj keď sa nestretnete s údermi a silou vĺn, ktoré by ste mohli nájsť v iných destináciách, stále je to dosť nato, aby vám ponúkli zábavný čas. Vlny v Indickom oceáne sú oveľa príjemnejšie, najmä pre začiatočníka. Keď si teda neprajete, aby ste sa ocitli vo veľkých vlnách, ste na Maldivách celkom správne. Surferi si musia vyhľadať rezort v blízkosti dobrých vĺn. Je povzbudzujúce, že sa na Maldivách momentálne konajú príležitostné medzinárodné surfové súťaže, a že mladí miestni ľudia sa k tomuto športu rýchle pridali, aby preklenuli kultúrny rozdiel medzi turistami a obyvateľmi.

6.

Navštívte ostrov s miestnymi obyvateľmi

Môžete navštíviť aj iné obývané alebo neobývané ostrovy. Určité strediská môžu zabezpečiť návštevu jedného z ostrovov určených pre návštevy turistov. Tu môžete vidieť, ako ľudia žijú - čo je fascinujúce, pretože mnohí z týchto ostrovanov stále žije tak, ako ich predkovia pred stovkami rokov. Samozrejme, okrem televízorov a mobilných telefónov. :) Niekedy vám niektorí obyvatelia ostrovov pripravia zábavu a jedlo. Takže, toto je vaša šanca ochutnať skutočné maldivské jedlo a zažiť kultúru. Môžete vidieť ako sušia ryby alebo stavajú lode, čo je pre vás celkom zvláštny zážitok. HONEYMOON DINNER: Niektoré rezorty ponúkajú pre novomanželov výlety na susedné neobývané ostrovy, kde im pripravia gurmánske špeciality a kde sú okrem obsluhy úplne sami.

7

Výlet na Dhoni

Kým ste na Maldivách, musíte podniknúť plavbu na dhoni, tradičnej maldivskej drevenej plachetnici (s pomocným vnútorným motorom). Môžete sa vybrať na pozorovanie západu slnka pri dobrom víne a večeri, na celodenný výlet s kúpaním sa, alebo podniknúť týždennú plavbu medzi ostrovmi. Biele piesky, modrá obloha, a krištáľovo čisté vody, zažite úplné súkromie na tyrkysových lagúnach a dokonalé pláže. Naučte sa miestnym obyčajom a šnorchlujte medzi veľkolepými koralami Indického oceánu. Každý deň vám ponúka nespočetné množstvo fotografických príležitostí hodných pohľadníc alebo katalógov. Niektoré dhoni sú vybavené ako výletná loď s reštauráciou, niektoré ako luxusné jachty so slnečnou palubou a klimatizovanou kabínou so salónikom, spálňou a kúpeľňou.

8

Choďte rybárčiť

Koryféna veľká, tuniak, žralok, plachetník, barakuda – Maldivy pozostávajú z 99 percent mora a hemžia sa množstvom rýb. Maldivčania väčšinou lovia len tuniaky, a keď idú na ryby, používajú kopije. Turisti majú na výber či chcú loviť ryby maldívským spôsobom alebo klasickým. Posádky sú zvyčajne veľmi skúsené a nadšené a vedia si pomôcť aj radarovou technológiou v mierne jednostrannej súťaži. Rybárske výlety nie sú lacné, ale máte zabezpečený dobrý úlovok na vlastnú večeru. Rybársku výpravu aj výstroj si môžete objednať priamo vo vašom rezorte.

9

Navštívte Malé

Mnohí návštevníci Maldív nevidia nič okrem letiska v Malé a ich letovisko. Ale objavovanie hlavného mesta je ako krok cez zrkadlo do komunity 100.000 duší, natlačených na malom ostrovčeku, ktorý sa akoby vznáša na vode, asi 800 kilometrov od najbližšej metropoly. Neočakávajte Eiffelovu vežu alebo Guggenheimovo múzeum - ale rušné trhy a vedľajšie ulice, mešity a bary (bez alkoholu) majú skutočný šarm. Úrady sú trochu nedôverčivé ak ide o fotografovanie "dôležitých budov". Najlepšie poproste niekoho v uniforme. To isté platí pre fotografovanie ľudí, ktorých povolenie by sa malo požadovať pred stlačením tlačidla spúšte. V Malé môžete navštíviť Sultánov palác, rybí trh, kde si môžete kúpiť veľkého tuniaka za cenu malého. Oni vám ho pre vás očistia a filetujú. Kúpte si v obchode s potravinami wasabi a sójovú omáčku a vychutnajte si svoje sashimi v rezorte. VEDELI STE? Malé je jedným z najhustejšie obývaných miest na svete. Ďaleko nad 100 000 obyvateľov žije na iba 5,8 štvorcových kilometroch pôdy

10.

Kŕmenie žralokov

Množstvo rezortov na Maldivách ponúka na zabavenie svojich hostí kŕmenie žralokov. Rôzne strediská majú rôzne časy kŕmenia, ktoré môžu byť buď ráno alebo večer. Odporúča sa dostať sa na miesto najmenej 20 minút pred časom kŕmenia, aby ste sledovali, ako žraloky prichádzajú a hrajú sa. Môžete vidieť okolo 8-10 žralokov, ako krúžia vo vode. Počas niekoľkých minút sa počet môže zvýšiť z 10 na viac ako 25 žralokov, niekoľko rají spolu s ďalšími menšími rybami, ktoré dychtivo čakajú na jedlo. V presne stanovený čas sa začína kŕmenie. Pracovník zo strediska hádže kúsky rýb do vody, o ktorú sa žraloci okamžite bijú a vytvárajú divoké farebné vlny v úplnej blízkosti híkajúcich alebo fotografujúcich pozorovateľov. ÚTESOVÝ ŽRALOK: Tieto žraloky dávajú prednosť plytkým, pobrežným vodám. Môžu byť často videné v blízkosti brehu. Mladšie žraloky dávajú prednosť plytkým, piesčitým plytčinám, zatiaľ čo staršie žraloky sú najčastejšie v blízkosti útesov. Pre človeka nie sú nebezpečné.

Aqua Pro hotely

Hotely so širokou ponukou vodných športov a potápaním

{ "cmd":null, "layout":"180704" }